List of files:

2009-Playoffs-and-state.pdf
2010 Playoffs State.pdf
2011 Boys & Girls State Tournament.pdf
2012 Playoffs.pdf
2012 State Results.pdf
2013 Playoffs and State.pdf

Untitled Document

State 2014

2014 Boys State
Hellgate   F#1 2:30 CMR  
Glacier   F#2 2:30 Senior  
Bozeman   F#3 2:30 Flathead  
Sentinel   F#4 2:30 West  
         
  Losser Out F#3 11am   Losser Out
  Losser Out F#4 11am   Losser Out
         
  Simi F#3 1:30   Simi
  Simi F#4   Simi
         
  5th 6th game F#4 10   5th 6th game
  3rd 4th game F#3 10   3rd 4th game
         
  Championship 12:30   Championship

 

2014 Girls State
Helena   F#1 12 West  
Glacier   F#2 12 CMR  
Bozeman   F#3 12 Flathead  
Skyview   F#4 12 Sentinel  
         
  Losser Out F#3 11am   Losser Out
  Losser Out F#4 11am   Losser Out
         
  Simi F#3 1:30   Simi
  Simi F#4   Simi
         
  5th 6th game F#4 10   5th 6th game
  3rd 4th game F#3 10   3rd 4th game
         
  Championship 12:30   Championship

 

2014 Play-offs


Boy West Conference

Seed

Team –Home

VS

Seed

Team – Away

1

Hellgate

Bye

 

 

2

Helena
C Habeck
P Biegler --- T Smith

2-2 PKW

7

Flathead
J Darrow
S Clarin --- S Gonzalez

3

Sentinel
T Thayer --- A Mickelson
Mickelson

2-1

6

Capital
C Patterson

4

Glacier
R Tappeta (2) --- K Deleray
C Becker --- B Rurdy
K Deleray ---

4-3

5

Big Sky
D Kowacheck (2)
M Tillman

 

Girls West Conference
Seed Team –Home VS Seed Team – Away
1 Helena Bye    
2 Sentinel
L Walker  --- S Steele
M Madsen  ---
2-0 7 Hellgate
3 Glacier
C Mcdonald (2) --- C Williams
C Williams --- C Mower
---- M Paulson
3-2 6 Big Sky
K Farago
K McCampbell
4 Flathead
S Wilson (2) --- M White
Z Loudermilk --- J Siler
Zoe Loudermilk --- M Wilson
4-0 5 Capital

 

Boys East Conference
Seed Team –Home VS Seed Team – Away
1 Bozeman Bye    
2 Senior
B Chase
B Veis
Klepps (2)
4-0 7 Skyview
3 West
Luce (3) --- S Tupou
              --- T Langford
3-1 6 Butte
J Sholey
4 CMR
RVP   ---  Evans, Klinefelter
C Myers (2) ---- RVP
3-1 5 GFH

 

Girls East Conference
Seed Team –Home VS Seed Team – Away
1 Bozeman Bye    
2 CMR
T Pretat --- P Netz
E McLaughlin (2) – C Shovlin
--- A Cummings
3-0 7 Butte
3 Skyview
Anna Beck --- Caylin Cathey
Anna Beck---  Ciara Abstetar
2-0 6 GFH
4 West
M Hill --- L Cornwall
M Marlenee --- J Bjorgum
K Marker --- A Tryan
3-0 5 Senior